بررسی چند نمونه از برندهای موجود در کشورهای اسلامی
مقالات برند


تاریخ درج مقاله : 7 فروردین 1395

بررسی چند نمونه از برندهای موجود در کشورهای اسلامی

نویسنده:
عسگر اکبرزاده
کارشناس ارشد مدیریت اجرایی
Newstrategy7@yahoo.com

چکیده TMBA:

گروه صنعتی ایران خودرو بزرگترین شرکت خودروسازی ایران و خاورمیانه‌ است که به طور متوسط ۵۰ تا ۵۵ درصد تولید خودروی ایران را به طور دائم به خود اختصاص داده‌ است. این شرکت علاوه بر سایت اصلی که در کیلومتر ۱۴ بزرگراه شهید لشگری واقع است در شهرهای مشهد، شیراز، تبریز، کرمانشاه و بابل نیز دارای پایگاه‌های تولید خودرو است. این گروه در زمینه صنایع ریلی هم فعالیت دارد.

پايگاه اينترنتي دينار استاندارد طي گزارشي خودروي ايراني سمند را در ميان 25 برند مشهور و پرطرفدار در جهان اسلام معرفی کرد.  اين برندها مربوط به شركتهايي هستند كه در سال 2007 در ميان 100 شركت برتر جهان اسلام قرار گرفته اند.  سمند تنها محصول ساخت ايران است كه در ميان مشهورترين و پرطرفدارترين برندهاي اسلامي قرار گرفته است. دينار استاندارد در مورد خودروي سمند نوشته است: "سمند خودروي ملي ايران است كه توسط شركت ايران خودرو بزرگترين خودروساز خاورميانه توليد مي شود. در حال حاضر سمند در بيش از ده كشور عربي آسيايي به فروش مي رسد".  
در میان تولیدات ایرانی،"سمند" تنها برندی است که به لیست 100 برند برتر کشورهای مسلمان راه یافته است.

 

واژگان کلیدی: برند، اسلامی، ایران خودرو، سمند

مقدمه:

نشان حلال یک نوع نشان کیفیت است، که کشورهای اسلامی سعی دارند نشان حلال را در همه ی کشورها بر اساس استاندارد جهانی مصوب در اکتبر ۲۰۱۰ در استانبول به یک نشان واحد تبدیل کنند.این برند، آرم واحد حلال در میان کشورها است.

برند حلال در سطح جهان در حال توسعه است کشورهای غیرمسلمان نیز علاقه مندی خود در ورود به تجارت در محصولات غذایی حلال را نشان داده‌اند به طوری که در بازارهای اروپا محصولات حلال ۱۵ تا ۳۰ درصد گرانتر از سایر محصولات مشابه به فروش می‌رسند. در حال حاضر کشورهایی مانند تایلند، انگلیس و امریکا نیز که دین رسمی آنها اسلام نیست، برای کسب بازار و درآمد به بازار شناسی کشورهای اسلامی و محصولات حلال توجه جدی پیدا کرده‌اند و تایلند یکی از کشورهای پیشرو در تجارت محصولات غذایی حلال است. براساس تحقیقات انجام شده در مناطق مسلمان نشین اروپا بیش از ۶۱ درصد از مدارس از گوشت خوک در هیچ غذایی استفاده نمی‌کنند، همچنین ۱۲ درصد از مدارس صرفاً غذای حلال برای دانش‌آموزان سرو می‌کنند. رشد صنعت غذایی حلال در سراسر جهان حاکی از اقبال غیر مسلمانان به این نوع گوشت که طعم بهتر و گوشت سالمتر نسبت به انواع غیر حلال است، دارد...

 

دانلود فایل با لینک مستقیم [323.82 کيلوبايت]