گردشگري اسپانيا و درآمد نفتي ايران » بانک مقالات بازاریابی ایران | دانلود رایگان مقاله بازاریابی
سایر مقالات


تاریخ درج مقاله : 20 اسفند 1396

گردشگري اسپانيا و درآمد نفتي ايران

نویسنده:
اميرمسعود پارچه‌باف
رئيس بازاريابي و فروش شركت موتورسازان تراكتورسازي ايران
amir.parchebaf@gmail.com

TMBA چکیده:
اسپانيا با داشتن ۵۰۵۹۹۲ کيلومتر مربع وسعت پنجاه و دومين کشور بزرگ جهان است. اسپانيا تقريباً ۴۷۰۰۰ کيلومتر مربع کوچکتر از فرانسه و ۸۱۰۰۰ کيلومتر مربع بزرگتر از ايالت کاليفرنيا آمريکا است. اسپانيا در غرب با پرتغال، در جنوب با مراکش و جبل‌الطارق در شمالغرب در راستاي کوه‌هاي پيرنه با فرانسه و شاهزاده‌نشين آن دو را هم‌مرز مي‌باشد.

بر اساس پژوهش‌هاي انجام شده در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) اسپانيا از نظر کيفيت زندگيپس از کشورهايي مانند فرانسه، آلمان، بريتانيا و کره جنوبي در بين ده کشور نخست جهان قرار دارد.
در سال ۲۰۱۶ (اول ژانويه) (۱۳۹۳) جمعيت اسپانيا رسماً به ۵۰ ميليون نفر رسيد.تراکم جمعيت اسپانيا ۹۲ نفر در هر کيلومتر مربع مي‌باشد که از بيشتر کشورهاي اروپاي غربي کمتر است. پراکنش جمعيت اسپانيا بسيار نابرابر مي‌باشد. به جز مادريد و حومه آن بيشتر جمعيت در مناطق ساحلي زندگي مي‌کنند. جمعيت اسپانيا در سال ۱۹۰۰ (۱۲۷۸) برابر با ۱۸ ميليون نفر بود که تاکنون دو برابر شده است. بيشتر رشد جمعيت مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ است. در ۱۹۸۰ نرخ تولد رو به کاهش گذاشت و نرخ رشد جمعيت نيز کاهش يافت اما جمعيت باز هم رو به فزوني نهاد که دليل آن بازگشت اسپانيايي‌هايي بود که در دهه ۱۹۷۰ به ديگر کشورهاي اروپايي مهاجرت کرده بودند. در سال‌هاي اخير نيز با وجود کاهش نرخ تولد به دليل ورود خيل عظيم مهاجران که هم اکنون ۱۲٪ جمعيت را تشکيل مي‌دهند؛ جمعيت رو به فزوني بوده است. بيشتر مهاجران ساکن در اسپانيا اهل امريکاي لاتين(۳۹٪)، افريقاي شمالي(۱۶٪)، اروپاي شرقي(۱۵٪) و افريقاي سياه هستند. در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانيا با اجراي طرح سه‌ماهه عفو عمومي به عده مشخصي از افراد بيگانه فاقد مدرک، اقامت قانوني اعطا کرد.
از نظر فرهنگي اسپانيا يک کشور غربي است. به خاطر وجود جنبه‌هاي قدرتمندي از ميراث فرهنگي روم در تمام زواياي زندگي اسپانيايي‌ها، اسپانيا کشوري لاتينبه حساب مي‌آيد. با اين حال فرهنگي اسپانيايي به خاطر تاريخ و قدمت طولاني اين کشور از جنبه‌هاي گوناگون از هنر گرفته تا کشاورزي تا آشپزي و موسيقي تحت تأثير ديگر کشورهاي اروپايي و کشورهاي مديترانه‌اي بوده است. ۴۴ مکان تاريخي و فرهنگي در اسپانيا در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارند. اسپانيا از نظر تعداد ميراث فرهنگي مورد حمايت يونسکو پس از ايتاليا و چين در رده سوم جهان قرار دارد.
در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگري اسپانيا بسيار پيشرفت کرده است به طوري که به دومين صنعت گردشگري بزرگ دنيا بدل شده است. امروزه اقليم، آثار تاريخي و فرهنگي، موقعيت جغرافيايي و امکانات رفاهي اسپانيا باعث شده تا گردشگري به يکي از صنايع اصلي و همچنين منبع درآمد و اشتغال ثابت براي اين کشور بدل شود. سازوکار رتبه‌بندي هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در اسپانيا بسيار سختگيرانه‌تر از ديگر کشورهاي اروپايي است و به همين دليل هتل‌هاي اسپانيايي سطح بالاتر و گرانتر از ديگر کشورهاي اروپايي است.

دانلود مقاله با لینک مستقیم.pdf [140.95 کيلوبايت]